İYİ Parti’nin 28 günü: Nasıl başladı, neler yaşandı

Meral Akşener, 25 Ekim 2017’den bu yana ilk kez bir sabaha İYİ Parti Genel Başkanı olmadan uyandı. Akşener’i bu noktaya getiren süreç, 14-28 Mayıs 2023 seçimlerinden sonra geride bıraktığımız 31 Mart’taki yerel seçimler için aldığı “hür ve müstakil” kararı oldu.

Parti, “Yerel seçimlere hür ve müstakil giriyoruz.” diyerek seçimlerde ittifak yapmadı. Öyle ki, 2019’da Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın zaferlerinde baş faktör oynayan Meral Akşener, her iki ismin karşısına aday çıkardı.

İstanbul’da Buğra Kavuncu’yu, Ankara’da Cengiz Topel Yıldırım’ı aday gösteren Akşener, oy istediği ziyaretlerinde sık sık “Oy vermezseniz evime döneceğim, siyasetin s’siyle ilgilenmeyeceğim.” dedi.

Buğra Kavuncu İstanbul’da yüzde 0,63, Cengiz Topel Yıldırım yüzde 0,91 oy aldı. İYİ Parti ise Türkiye genelinde yüzde 3,77 oy aldı. İYİ Parti geçen seneki genel seçimlerde yüzde 10 oy almış idi…

Meral Akşener ise verdiği sözü tuttu. Yerel seçimlerde hezimete uğramasının ardından seçim gecesi direktifi verdi, “Bırakıyorum” dedi. Bu gelişmeyi ilk Odatv aynı gece “Gecenin bombası Odatv’den… Meral Akşener’den kongre kararı” başlıklı haberiyle okuyucularına duyurdu.

NELER YAŞANDI

Ardından Akşener aynı gece düzenlediği basın toplantısında “Sonuçlara ilişkin muhasebemizi, özeleştirimizi yapacağız. En kısa sürede olağanüstü seçimli kongremizi toplayacağız. Sandıkta ortaya koyan irade ile Türkiye için hak, huzur, refah arayışında milletin önünde ya da arkasında her zaman milletimizin yanı başında olacaktır.”

UĞUR POYRAZ 3 NİSAN’DA NE DEDİ

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, 3 Nisan’da katıldığı bir canlı yayında Odatv’nin haberini doğrulayarak “Meral Akşener’in bu kurultayda aday olmayacağını düşünüyorum” dedi.

Poyraz, şu açıklamayı yaptı:

“Kongreler biliyorsunuz delegenin karar verdiği alanlardır. Bir kongrede aday olabilmeniz için yeterli sayıda delegenin sizi teklif etmesi gerekiyor. Sayın genel başkanın aday olup olmaması kendi iradesiyle alakalı bir durumdur. Bu süreçte bir siyasi partinin Genel Başkanı olarak Sayın Akşener partisini kongreye götürmek mecburiyetindedir. Dolayısıyla da partisini kongreye götürme kararı vermiştir.

Akşener ise 8 Nisan’da yaptığı açıklamada “Ben şahsen seçim sonuçları kapsamında ödediğimiz ve ödediğim bedele razıyım.” diyerek siyasete nokta koyduğunu açıkladı.

Akşener’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Geldiğimiz noktada İYİ Parti olarak ismimiz, bugünü kazanmak uğruna yarınları tehlikeye atan kirli pazarlıklarla anılmıyorsa, ben bu bedele razıyım. Bugün İYİ Parti sarsılmış; ama ne iktidarın ne ana muhalefetin, ne de 2028 hesapları kovalayan bir takım aktörlerin arka bahçesi olmaya direnmişse, ben bu bedele razıyım.”

ADAYLAR PEŞ PEŞE ÇIKTI

Meral Akşener’in görevi bırakacağını duyurması sonrası İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu kurultayda genel başkanlığa aday olacağını açıkladı. Sosyal medyadan adaylığını duyuran Dervişoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, 27 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan Olağanüstü Kurultayımızla ilgili bir açıklamada bulunmuş ve kapsamlı bir değerlendirmeyle birlikte aday olmayacaklarını kamuoyuna ilan etmişlerdir. Aldıkları kararı her zaman olduğu gibi saygıyla karşılıyorum.”

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Koray Aydın da, kurultayda aday olacağını açıklayan bir diğer isim oldu. Aydın, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Büyük Türk milleti, Değerli İYİ Partililer, Bilindiği üzere İYİ Parti’miz, 27 Nisan 2024 tarihinde Seçimli Olağanüstü Kurultay kararı almıştır. Bu bağlamda kararın alındığı günden bu yana milletvekillerimiz, parti yöneticilerimiz, il ve ilçe başkanlarımız, kurultay delegelerimiz ve partimize emek vermiş pek çok dava arkadaşımızla yürüttüğümüz istişareler sonucunda Genel Başkan Adayı olmaya karar vermiş bulunmaktayım.”

Mehmet Tolga Akalın ise seçimin üçüncü adayı oldu. Akalın, “Yarışın içinde ben de varım” dedi.

ÜMİT ÖZLALE İSTİFA ETTİ

8 Nisan’da İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinden istifa etti. Gelinen noktada, İYİ Partinin ilk günlerdeki heyecanının kalmadığını, makul çözümler sunmanın mümkün olmadığını ve siyaset üretmenin imkansız olduğunu üzülerek gördüğünü kaydeden Özlale, “Bu nedenle istifamı sunma kararı aldım” ifadelerini kullandı.

Özlale, İYİ Partililere hitaben şunları kaydetti:

“Sizinle birlikte çalışmak ve milletimiz adına görev yapmak benim için her zaman büyük bir onur ve ayrıcalık olmuştur. Sizinle birlikte yürümenin getirdiği güzel anıları hiçbir zaman unutmayacağım. Bu süre zarfında birlikte çalıştığım herkese tüm içtenliğimle teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin.”

22 Nisan’da Odatv’nin “İYİ Parti kongresi kulisleri: Bu bilgiler kimsede yok… Genel merkezin MHP oyunu… Akşener’in sır planı” başlıklı haberine göre, kurultay için hazırlanan delege listesinde “Meral Akşener’i tekrardan göreve getirmek” amacıyla usulsüzlük yapıldığı iddia edildi.

“KOPYA DELEGE TÜRETİLDİ” İDDİASI

Genel başkan adaylarına bugün verilen kongre delege listesinde bir tuhaflık gözlendi. Seçim kurulu tarafından ilan edilen delege listesinde, istifa eden delegelerin de isimlerinin listede yer aldığı görüldü.

İYİ Parti’de çok sayıda delege istifa ederken, istifa eden delegelerin yerine kopya delegeler türetildiği öne sürüldü. Yapılan incelemeye göre, 1975 doğumlu bir delegenin doğum tarihi 1985 olarak yazıldı.

Durumu tespit eden partililer seçim kuruluna itiraz etti.

VE SEÇİM

Ankara ATO Congresium’da yapılan dünkü kurultayın ilk turunda Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın ve Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz yarıştı.

Seçimin ilk turunda Koray Aydın 472, Müsavat Dervişoğlu 370, Tolga Akalın 327 ve Günay Kodaz 2 oy aldı.

TOLGA AKALIN İKİNCİ TUR ÖNCESİ ÇEKİLDİ

Tolga Akalın ilk turun ardından genel başkanlık adaylığından çekildi.

İkinci tur oylaması sırasında açıklamada bulunan Akalın, 27 günde “öldü” denilen bir hareketi hep birlikte dirilttiklerini ifade etti.

Siyasetin millet ve tabanla yapılacağını belirten Akalın, “Bir irade ortaya koydu, bir fotoğraf verdi. Bu fotoğraftan benim okumam şudur ki delege ‘Benim ferasetime güvenin’ dedi. Ben bugüne kadar siyasi meşruiyetini taban siyaseti yaparak elde etmiş, otoriteye karşı mücadele etmiş bir dava arkadaşınız olarak delegemizin ferasetine inanıyorum. Bundan sonraki süreci de siz saygıdeğer, değerli delegelerimizin ferasetine takdim ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

İKİNCİ TUR

İkinci turda Dervişoğlu 570, Aydın 565, Kodaz 3, ikinci tur oylama yapıldığı sırada adaylıktan çekilen Akalın ise 15 oy aldı.

Seçimin üçüncü turunda Dervişoğlu ve Aydın genel başkanlık için yarıştı ve 611 oy alan Müsavat Dervişoğlu genel başkan seçildi. Koray Aydın ise 548 oy aldı.

DERVİŞOĞLU’NUN ZAFER KONUŞMASI: “HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK”

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, “Bugün itibarıyla birbirimize sarılarak yaralarımızı saracağız. İktidar yolculuğunu yine ağabeyim Koray Aydın’la, kardeşim Tolga Akalın’la ve bu dava için alın teri döken sizlerle devam ettireceğiz. Herkes emin olsun, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.” dedi.

Dervişoğlu, İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultayı’nda, üçüncü turda 611 delegenin oyunu alarak genel başkan seçilmesi sonrasında partililere hitap etti.

Kürsüye üçüncü turdaki rakibi Koray Aydın ile çıkan Dervişoğlu, yaptığı konuşmada, “Aslında ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Bu yolculuğa çıkarken, ‘Cenabı Allah hakkımızda hayırlısı neyse onu nasip etsin’ diye dua ettim. Ülkem için dua ettim. Milletim için dua ettim. Partim için dua ettim ve sizler için dua ettim. Ben bir yarış kazanmadım.” ifadesini kullandı.

Bu esnada diğer turdaki rakibi Tolga Akalın ve Koray Aydın’la el ele poz veren Dervişoğlu, “Kimseyle yarışmadık biz.” diye konuştu.

Dervişoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herkesin gözü bu kongredeydi. Allah hepinizden gani gani razı olsun. En küçük bir tatsız olay bile yaşanmadı. Bu, iyiler ve cesurlar hareketinin nasıl siyasi bir hareket olduğunun, nasıl siyasi bir ahlaka ve ferasete sahip olduğunun en büyük delilidir.

Konuşurken de ifade ettim; sayın Koray Aydın benim aile büyüğüm ve ağabeyimdir. Sayın Tolga Akalın da benim kardeşim ve ailemin bir ferdidir. Sizlerin adayları olarak bu yolculuğa çıktık. Siz asıl çok büyük bir ailesiniz. Size mensup olmaktan hepimiz iftihar ediyoruz. Bugün itibarıyla birbirimize sarılarak yaralarımızı saracağız. İktidar yolculuğunu yine ağabeyim Koray Aydın’la, kardeşim Tolga Akalın’la ve bu dava için alın teri döken sizlerle devam ettireceğiz. Herkes emin olsun, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpüyorum. Ne mutlu Türk’üm diyene. Allah hepinizden razı olsun.”

İLK TEBRİK AKŞENER’DEN

Meral Akşener, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “5. Olağanüstü Kurultayı’mızda İYİ Parti Genel Başkanı olarak seçilen Sayın Müsavat Dervişoğlu’nu tebrik ediyor, başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’DAN TEBRİK TELEFONU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultayı’nın üçüncü turunda 611 delegenin oyunu alarak Genel Başkanlığa seçilen Müsavat Dervişoğlu’nu telefonla arayarak tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, tebrik ettiği İYİ Parti Genel Başkanı Dervişoğlu’na kurultayın hayırlara vesile olması temennilerini iletti.

Ve Meral Akşener bıraktı “Ben bu bedele razıyım” | Odatv okuyanlar önceden öğrendiGüncel

ÖZGÜR ÖZEL: “BAŞARILAR DİLİYORUM”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkanı seçilen Müsavat Dervişoğlu’nu tebrik etti.

Özel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultayı’nda Genel Başkanlığa seçilen Sayın Müsavat Dervişoğlu’nu tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum. İYİ Parti’nin kuruluşundan bu yana Genel Başkanlık görevini üstlenen Sayın Meral Akşener’e bundan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluklar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Özgür Özel, sonrasında yaptığı açıklamada ise “Hayırlı, uğurlu olsun. Bir siyasi partide, parti içi demokratik yarış hem o partiye katkı sağlar hem ülkenin demokrasisine katkı sağlar. Çok kıymetli adaylar yarıştı. Biz dikkatle takip ettik. Müsavat Dervişoğlu benim birlikte grup başkanvekilliği yaptığım, İYİ Parti’de çok emeği olan kıymetli bir isimdir. Bundan sonra İYİ Parti Müsavat Bey’le birlikte yol yürüyeceğine göre kendisine hayırlısı olsun diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uğur Poyraz Odatv’yi doğruladıGüncel

“İYİ PARTİ, İYİ İNSANLARDAN OLUŞAN BİR PARTİDİR”

Dervişoğlu’nu en kısa sürede tebrik için ziyaret edeceğini dile getiren Özel, “İYİ Parti, iyi insanlardan oluşan bir partidir. Son seçimlerde de çok sayıda iyi insan Türkiye ittifakıyla birlikte olarak Adalet ve Kalkınma Partisi ile MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’na geçit vermedi. Bu iyi insanların partisi yeni bir yol çiziyor kendisine. Müsavat Bey’e hayırlısı olsun.” diye konuştu.

Özel, İYİ Parti’nin önceki genel başkanı Meral Akşener’in de değerli bir insan olduğunu, Türk siyasi tarihinde önemli kilometre taşlarında izi bulunduğunu kaydederek, Akşener’in Millet İttifakı’nın mimarlarından olduğunu söyledi.

Akşener’in kurultaydaki veda konuşmasının çok anlamlı olduğunu belirten Özel, “Kendisine de bundan sonraki yaşamında sağlık, başarılar diliyoruz. Geçmiş süreçler bir yana biz kendisine hakkımızı helal ediyoruz. O da hakkını helal etsin. İYİ Parti için, İYİ Partililer için hayırlı olsun.” dedi.

Gecenin bombası Odatv’den… Meral Akşener’den kongre kararıGüncel

GİK VE MDK ÜYELERİ BELİRLENDİ

Yeni GİK’te Başkanlık Divanı’ndan Oktay Vural, Ayfer Yılmaz, Buğra Kavuncu, Sedat Aksakallı ve Tolga Akalın yer almazken, Hakan Şeref Olgun, Ayyüce Türkeş Taş, Kürşad Zorlu ve Ünzile Yüksel listeye giren isimler oldu

Kurulda partinin Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Enver Yılmaz ile bir süre önce partiden istifa eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ümit Özlale’nin yer alması dikkati çekti.

MÜSAVAT DERVİŞOĞLU’NUN ÖZ GEÇMİŞİ

Dervişoğlu, 1960 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Ordu’nun Fatsa ilçesinde, lise eğitimini ise Samsun’da tamamlayan Dervişoğlu, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi.

Genel Başkan Dervişoğlu, 1991 yılından itibaren İzmir’de ticaretle uğraştı ve birçok firmada üst düzey yöneticilik yaptı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Dervişoğlu, 27. Dönemde İzmir Milletvekili seçildi.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi olarak da görev yapan Dervişoğlu, evli ve 1 çocuk babası.

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu olduGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x