Seçim günü hava nasıl olacak? Prof. Dr. Şen uyardı: Bu saatlere dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu (Karaman dışında), Batı ve Orta Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Trabzon, Giresun ve Gümüşhane çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde Marmara, İç Ege ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor. Güneybatı kesimlerde yer yer toz taşınımı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Rüzgarın genellikle güney, güney kesimlerde kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

UYARILAR

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Güney Ege ve Batı Akdeniz’de yer yer toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı rapor çerçevesinde değerlendirmelerde bulundu. Etkili olacak toz taşınımının beyaz kıyafetlerde leke oluşturabileceğini söyleyen Şen, yağmurla beraber toprağa düştüğünde gübre etkisi görebileceğini ifade etti. Prof. Dr. Şen’in konuşmalarından satır başları şu şekilde:

‘SAÇINIZA GELİRSE FAYDALI’

Bu neredeyse canlı bir harita. Balıkesir, Çanakkale, İzmir ve Marmara bölgesine gelecek bu gece veya yarın gelecek. Cuma günü İç Anadolu bölgesinde olacak. Orta hassas değerler üzerinde. Yağış olmadığı için bu bölgede çamur olmayacak. Bilecik, Düzce, Sakarya civarlarında biraz 200’e doğru hassas veya sağlıksız duruma gidiyor. Solumamak lazım ama toprağa falan düşürse sorun yok. Demir bileşeni var içinde, yağmurla gelirse faydalı. Gübre yerine geçiyor. Bunun yanında beyaz bir giysi giyerseniz leke yapar, saçınıza gelirse faydalı.

SICAKLIKLAR ARTACAK

Anadolu’da yarın biraz yağış var. Yarından sonra 4 gün yağış yok Türkiye’de. Sıcaklıklar da artıyor 20-22 dereceye çıkıyor. Ege ve Akdeniz’de yaz değerlerine uyuyor. Bulutlanma varsa akşam sıcak olur, bulutlanma yoksa akşam soğuk olur. Önümüzdeki hafta akşamları biraz soğuk olacak ama gündüzleri sıcak olacak. İlkbahar için sıcaklıklar biraz fazla geliyor bana, sıcak bir yazın bizi beklediğini söyleyebiliriz. Bugün, yarın, Pazar günü bile Balıkesir, Bursa civarlarında 28 dereceye kadar çıkacak sıcaklık var. Bundan sonra artık sıcak olacak ama bir dalgalanma olur.

BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI

Barajlarda yüzde 81,84’lük doluluk oranı var. Bu doluluk oranına pek aldanmamak lazım. İstanbul’da barajlarımız pek büyük değil. Doluluk oranlarımız yüksek ama bu suyun nerdeyse 3’te 1’inden fazlası Melen’den geliyor. İstanbul’un suyu değil bu yani. Ya Melen’den ya da Kırıklareli tarafından geliyor. Biz İstanbul olarak hala dışarıya bağlıyız. Avrupa yakasındaki barajlarımız çok uzak.

İSTANBUL’A KAR NEDEN GELMİYOR?

Kar yağışı belirli bir sıcaklığa inmesi lazım. 5 derecenin altına düşmesi lazım ama İstanbul’da düşmüyor bu sevilere. İstanbul’da 8-9 derecek aşağıya soğuk hava düşmüyor. Bu sene çok soğuk bir hava gelmedi. Bundan sonra İstanbul’a kar yağmayacak yanlış bir cümle olur. Yağacak ama bu sene yağmadı, seneye belki yağar. Geçen Eylül’de Ekim’de söylemiştik. Küresel adanın etkisi var, El Nino’nun bunda etkisi var.

SEÇİM GÜNÜ HAVA DURUMU

Hafta sonu hava çok güzel Türkiye’de. Çok güzel dediğim bana göre güzel değil çünkü bu mevsimde yağmur yağması lazım. Bir seçim havası olaraktan Pazar günü Türkiye’nin hiçbir yerinde yağış yok. Sandığa gitmek için hava kötü bahanesi ortadan kalktı. 1 Nisan’da da hava güzel.

Dediğim gibi toza dikkat edeceğiz. Hafta sonundan itibaren tozda kalmıyor, onu da söyleyeyim. Tozun bugün ve yarın bir etkisi var. Çamur olmayacak, çünkü yağış olmayacak. Astım gibi hastalıklarınız varsa gündüz saatlerinde dikkatli olun.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Kocaeli ve Sakarya çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

EDİRNE 9°C, 25°C
Parçalı bulutlu

İSTANBUL 11°C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu

KIRKLARELİ 8°C, 23°C
Parçalı bulutlu

KOCAELİ 15°C, 24°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde sağanak yağışlı

EGE
Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İç kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor. Bölgenin güneyinde toz taşınımı görüleceği tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR 7°C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde sağanak yağışlı

DENİZLİ 14°C, 25°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde sağanak yağışlı

İZMİR 14°C, 24°C
Parçalı ve çok bulutlu

MANİSA 11°C, 26°C
Parçalı ve çok bulutlu

AKDENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz’in sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin batısında toz taşınımı bekleniyor.

ADANA 13°C, 27°C
Parçalı bulutlu

ANTALYA 16°C, 25°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cuma) sabah saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

HATAY 12°C, 24°C
Parçalı ve yer yer çok bulutlu

MERSİN 17°C, 27°C
Parçalı bulutlu

İÇ ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin (Karaman dışında) sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA 12°C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak yağışlı

ÇANKIRI 10°C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı

ESKİŞEHİR 11°C, 22°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde sağanak yağışlı

KONYA 11°C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu gece ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde sağanak yağışlı

BATI KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İç kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

BOLU 9°C, 21°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde sağanak yağışlı

DÜZCE 12°C, 25°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde sağanak yağışlı

SİNOP 12°C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

ZONGULDAK 12°C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Trabzon, Giresun ve Gümüşhane çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

AMASYA 12°C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cuma) sağanak yağışlı

SAMSUN 12°C, 23°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cuma) sağanak yağışlı

TOKAT 9°C, 17°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cuma) sağanak yağışlı

TRABZON 12°C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cuma) sağanak yağışlı

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ERZURUM -2°C, 14°C
Parçalı bulutlu

KARS -4°C, 15°C
Parçalı bulutlu

MALATYA 5°C, 17°C
Parçalı bulutlu

VAN -2°C, 10°C
Parçalı bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

DİYARBAKIR 5°C, 20°C
Parçalı bulutlu

GAZİANTEP 8°C, 20°C
Parçalı bulutlu

SİİRT 4°C, 19°C
Parçalı bulutlu

ŞANLIURFA 11°C, 22°C
Parçalı bulutlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x